Celem projektu jest poszukiwanie alternatywnych materiałów budowlanych dla drewna.

U podstaw projektu leży idea produkcji ekologicznej, w pełni biodegradowalnej płyty budowlanej na wzór MFP Pfleiderer. Podstawową różnicą miałby być skład płyty, gdyż powstałaby ona z odpadów – kawałków suszonych łodyg topinamburu. Spoiwo używane do produkcji płyt ma być wolne od formaldehydu i ograniczać się do ekożywicy i utwardzacza.

Projekt mógłby przyczynić się do ograniczenia wycinki i dewastacji lasów z powodów konsumpcyjnych. Płyty wiórowe co prawda są wytwarzane z odpadów drewnianych, jednak by otrzymać wióry, konieczne jest ścięcie drzewa.  

Topinambur jest rośliną łatwą w uprawie, niewymagającą, bardzo dobrze znosi upały oraz mrozy. Nadaje się do rekultywacji terenów silnie zasolonych. Dzięki właściwościom fitoremediacyjnym pochłania ropopochodne szkodliwe związki organiczne.

Jeśli badania powiodą się, celem projektu jest również stworzenie wielu rodzajów płyt budowlanych (o różnych właściwościach technicznych) oraz innego produktu – płyty meblowej.

Byłaby to też oferta umożliwiająca klientowi wybór, jeśli chciałby kupić naturalne oraz produkowane bez szkodliwych substancji (formaldehyd) płyty budowlane do budowy np. altanki ogrodowej, konstrukcji szkieletowej domu, poszycia dachów, ścian, stropów i podłóg itd.

Lider projektu: Aleksandra Laber

Podobne artykuły:

Herb Polski
Flaga Polski

Dofinansowanie ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki –
Popularyzacja nauki i promocja sportu. Projekt: Akcelerator AI i Blockchain

DOFINANSOWANIE: 800 000 ZŁ
CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 920 000,00 ZŁ