Michał Kosiński

Profesor na Uniwersytecie Stanforda.

Zajmuje się badaniem ludzi w środowisku cyfrowym przy użyciu najnowocześniejszych metod obliczeniowych, sztucznej inteligencji i Big Data. Jest współautorem Modern Psychometrics (popularnego podręcznika) i opublikował ponad 90 recenzowanych artykułów w wiodących czasopismach, w tym Nature Scientific Reports, Proceedings of the National Academy of Sciences, Psychological Science, Journal of Personality and Social Psychology oraz Machine Learning, które były cytowane ponad 15 tys. razy. Według Clarivate znajduje się wśród 1% najlepiej cytowanych badaczy. Jego badania zainspirowały okładkę The Economist, spektakl teatralny z 2014 roku „Prywatność” (Provacy), wiele wykładów TED, grę wideo i były omawiane w tysiącach książek, artykułów prasowych, podcastów i filmów dokumentalnych.

Michał Kosiński stał za pierwszym artykułem prasowym ostrzegającym przed Cambridge Analytica. Jego badania ujawniły zagrożenia dla prywatności, które wykorzystali, i zmierzyły skuteczność swoich metod.

Posiada doktorat z psychologii Uniwersytetu Cambridge oraz tytuły magisterskie z psychometrii i psychologii społecznej. Pracował jako stypendysta podoktorancki na Wydziale Informatyki Stanforda, zastępca dyrektora Centrum Psychometrycznego Uniwersytetu Cambridge oraz badacz w Microsoft Research (Machine Learning Group).