David Stillwell

Profesor Uniwerstetu Cambridge.

Opublikowane badania naukowe Davida Stillwell’a wykorzystują duże zbiory danych do zrozumienia psychologii. Wcześniej publikował artykuły wykorzystujące dane z mediów społecznościowych, by pokazać, że komputer może przewidzieć osobowość użytkownika tak dokładnie, jak jego współmałżonek. Dalsze badania wykazały, że personalizacja reklamy pod kątem psychologii odbiorcy jest skuteczniejsza niż reklamy ogólne. Badania te mają ważne implikacje dla polityki publicznej. Czy konsumenci wolą, aby ich doświadczenia online były spersonalizowane? W jaki sposób dane konsumentów powinny być wykorzystywane do kierowania do nich reklam? Czy regulatorzy powinni interweniować, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Przemawiał na warsztatach organizowanych przez Inspektora Ochrony Danych UE, Panel Oceny Rozwiązań Naukowych i Technologicznych Parlamentu Europejskiego, Bank of England oraz brytyjskie organy regulacyjne. Jego badania były cytowane przez organy regulacyjne ds. ochrony danych wielu rządów na świecie.

Opublikował badania wykorzystujące różne źródła dużych zbiorów danych, takie jak dane kart kredytowych i dane tekstowe, by pokazać, że wydawanie pieniędzy na produkty i usługi pasujące do osobowości prowadzi do większej satysfakcji z życia, że ludzie mają tendencję do umawiania się z osobami o podobnej osobowości i że ludzie, którzy przysięgają, wydają się bardziej szczerzy.

Udzielił wywiadów w CNN, Sky News i różnych stacjach radiowych, w tym w BBC World Business Report, na temat jego artykułu w Proceedings of the National Academy of Sciences, który łączy polubienia na Facebooku z intymnymi cechami osobistymi [relacja z oglądania]. Artykuł znalazł się na liście 10 najbardziej wpływowych artykułów 2013 roku według Altmetric.