Blog

Jarosław Kuźniar: Komunikacja 2.0. Dlaczego AI nie odbierze ci języka

– Umieć opowiedzieć świat, dzięki sprawnemu posługiwaniu się językiem, to będzie niezbywalny talent ludzki w przyszłości – mówi Jarosław Kuźniar.

To właśnie dlatego AI nie odbierze ci języka – przekonywał Jarosław Kuźniar, przypominając wchodzącym na rynki start-upowe: „Zadbaj o język”, „Pilnuj swojego języka”. Umiejętność komunikowania się między ludźmi, nie tylko nie straci na znaczeniu w zderzeniu ze światem AI, ale jest też największą szansą człowieka na „wygraną” z nią.

Trudno nie odnosić się do coraz nowszych rozwiązań technologicznych, zwracał uwagę Kuźniar, ale także dla dobra własnego biznesu, trzeba nauczyć się „być w relacji” z technologią. – Wasza inwestycja w przyszłość to rozwój kompetencji komunikacyjnych, które wam w tym pomogą – mówił Jarosław Kuźniar.

Ekspert zwracał uwagę, że technologia będzie wspierać i upraszczać pewne rozwiązania, już to zresztą robi, ale nie zastąpi dobrej relacji z ludźmi. Będzie coraz bardziej użytecznym narzędziem, które przyspieszy pracę, pozwoli na oszczędność czasu, przejmie od człowieka zadania powtarzalne lub wymagające wykonywania wnikliwego researchu. Będzie tworzyć artykuły, podcasty, audycje itp. formaty na dobrym merytorycznie poziomie, ale zabraknie jej tego, co człowiek posiada lub może u siebie wykształcić: emocji, czynnika ludzkiego, oryginalności, wyróżnika konkretnej osoby.

O czym powinni pamiętać start-uperzy w kontekście języka i komunikacji?

Tak można by podsumować rady Jarosława Kuźniara:

– Naucz się słuchać. To twoja szansa na przewagę nad konkurencją w relacji z klientem

– Naucz się sprawnie mówić i prezentować: siebie, inną osobę, ideę, produkt, usługę itp.  Sprawnie, czyli zwięźle, tak, by przykuć uwagę. Opowiadaj przez 15 minut o konkretach, a nie przez godzinę o wszystkim. Dlatego…

– Przełam klątwę wiedzy. Nie opowiadaj WSZYSTKIEGO co wiesz.

– Mówiąc, pozwól sobie na niezaplanowane reakcje. W odróżnieniu od technologii -„ludzki człowiek” może popełnić błąd w wypowiedzi, może zareagować na emocje słuchaczy, może okazać własne.

– Czytaj książki – dla wiedzy, dla rozwoju wyobraźni, dla doskonalenia zasobu języka. Nawet najbardziej sprawne posty ich nie zastąpią.

– Każdy, nawet najprostszy temat, jeśli jest dobrze zaprezentowany, zyskuje na atrakcyjności. Opowiadaj na emocjach, przykuj uwagę słuchacza, klienta, finansisty.

– Jeśli chcesz być wiarygodny, korzystaj ze źródeł. Bez tego co jest esencją i źródłem nie poprowadzisz zniuansowanej dyskusji, nie odróżnisz się od AI.

– Zadbaj o komunikację w firmie, także na poziomie dokumentacji opisującej kulturę organizacyjną. To element budowania relacji. AI może przygotować takie dokumenty za ciebie, ale ciebie w tym nie będzie.

– Dbając o język i czarując skojarzeniami będziesz wygrywać i zaskakiwać swoich rozmówców.

– Wypracuj swój styl języka, a będziesz potrafić się odróżniać i wyróżniać,  także na tle AI. Wszystko to dzięki swoim kompetencjom językowym.

– Wykorzystaj szansę w sytuacji, gdy zmęczenie bylejakością i nadmiarem, poszukiwanie sposobów powrotu do sensu i jakości staje się zjawiskiem nabierającym na sile.

Jarosław Kuźniar. Założyciel butikowej Agencji Kreatywnej Kuźniar Media. Dziennikarz radiowy (Trójka, RadioZet), telewizyjny (TVN, TVN24), internetowy (Onet). Felietonista (Polityka) i multiinstrumentalista (Voice House, goforworld, Funwisher, The Host). 

Podobne artykuły:

Herb Polski
Flaga Polski

Dofinansowanie ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki –
Popularyzacja nauki i promocja sportu. Projekt: Akcelerator AI i Blockchain

DOFINANSOWANIE: 800 000 ZŁ
CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 920 000,00 ZŁ